top of page

MENU

OUR

Dairy Free
Menu


Starter



Veg spring rolls
5 kpl
5,90 €


Fry chicken momo
5kpl
6,90 €


Veg fry gyoza
5kpl
5,90 €


Chicken fry gyoza
5 kpl
5,90 €


Marinated noodles
6,90 €


Chicken wings
7,90 €


Nuggetti
5,90 €


French fry
5,90 €



Pizza
Täytteet: Vihreä chilli, ananas, paprika , sipuli , tomaatti , oliivi, herkkusieni , salami , kinkku , exrajuusto, kana , pepperoni, aurajuusto , fetajuusto, katkarapu ,toonika , simpukka, jalopeno, mozarella , valkosipuli.


1. Margerita (Tuplajuusto, tomaattikastike)
Norm
10,50 €

Perhe
17,50 €


2. Pepperoni(Pepperoni, Tuplajuusto)
Norm
10,50 €

Perhe
17,50 €


3. Americana(Ananas, aurajuusto, kinkku )
Norm
10,50 €

Perhe
17,50 €


4. Rustica(Ananas, kinkuu, paprika , salami, punasipuli )
Norm
10,50 €

Perhe
18,50 €


5. Melanese(Chillipipppuri, herkkusieni , oliivi, salami, punasipuli)
Norm
10,50 €

Perhe
18,50 €


6. BBQ Chicken(kana, BBQ-kastike, punasipuli, mozarella)
Norm
10,50 €

Perhe
18,50 €


7. Frutti DI Mare( katkarapu, simpukka, punasipuli, tonnikala )
Norm
10,50 €

Perhe
18,50 €


8. Veg pizza( Herkkusieni, paprika , punasipuli , feta , oliivi )
Norm
10,50 €

Perhe
17,00 €


9 . Chilli Pizza( salami aurajuusto,herkkusieni , kana , chilli , jalopeno)
Norm
12 €

Perhe
20,00 €


10. Pitakebab
12,90 €


11. Kebab with rice
13,50 €


12. Kebab with fries
13,50 €


13. Kebab with salad
13,50 €


14. Chicken kebab with rice
13,50 €


15. Rolling chicken kebab
13,50 €


16. Kanakebab with a salad
13,50 €


17. Fiery RancheroA bold pizza topped with smoky ranchero sauce, grilled chicken, fresh bell peppers, onions, and a blend of mozzarella and cheddar cheese.
Norm
10,50 €

Perhe
18,50 €


18. Smoked BBQ BlissA smoky BBQ pizza loaded with tender chicken, caramelized onions, roasted vegetables, and gooey mozzarella cheese on a perfectly baked crust.
Norm
10,50 €

Perhe
18,50 €


19. Buffalo InfernoA spicy buffalo pizza featuring zesty buffalo chicken, mozzarella, red onions, and a drizzle of ranch for a fiery, flavorful kick.
Norm
10,50 €

Perhe
18,50 €


20. Garlic Chicken SupremeA heavenly pizza loaded with garlic-marinated chicken, creamy garlic sauce, mozzarella cheese, mushrooms, red onions, and a sprinkle of fresh herbs for the ultimate savory delight.
Norm
10,50 €

Perhe
18,50 €


21. Ocean HarvestA seafood lover's dream pizza topped with succulent shrimp, flaky crab meat, mozzarella cheese, garlic butter sauce, and a hint of lemon zest, finished with fresh parsley.
Norm
10,50 €

Perhe
18,50 €


22. Lemon Herb DelightA refreshing pizza with tender grilled chicken, a zesty lemon herb sauce, mozzarella cheese, fresh basil, and a touch of garlic, creating a light yet flavorful experience.
Norm
10,50 €

Perhe
18,50 €


23. Tropical WaveA vibrant pizza topped with sweet pineapple, savory ham, mozzarella cheese, and a hint of coconut, all finished with a drizzle of tangy barbecue sauce for a tropical burst of flavor.
Norm
10,50 €

Perhe
18,50 €


24. Savory SteakhouseA hearty pizza featuring tender slices of seasoned steak, caramelized onions, mushrooms, mozzarella cheese, and a rich steakhouse sauce, offering a bold and savory flavor in every bite.
Norm
10,50 €

Perhe
18,50 €


25. Greenhouse GaloreA fresh, veggie-packed pizza with a medley of zucchini, bell peppers, spinach, mushrooms, red onions, and mozzarella cheese, all drizzled with a light pesto sauce for a vibrant, garden-fresh flavor.
Norm
10,50 €

Perhe
18,50 €


26. Oma Valinta 3: Iia täytteellä
Norm
10,50 €

Perhe
18,50 €


27. Oma Valinta 4: Iia täytteellä
Norm
11,50 €

Perhe
20,50 €


28. Oma Valinta 5: Iia täytteellä
Norm
12,50 €

Perhe
22,50 €



Rice & Noodles



29. Chicken fried Rice
(jasmine rice, chicken broccoli, capsicum, bamboo, mushroom, chili sauce ) Spicy level: Spicy or medium
13,90 €


30. Vegetable fry rice
(jasmine rice, tofu, red onion, Chinese cabbage , soya sauce ) Sauce: Spicy or medium Protien : Tofu/ Paneer (cheese)
12,90 €


31. Sweet chilli rice noodle
(Rice noodles, broccoli, shrimp, sweet corn, Chinese cabbage sweet chili sauce) Sauce: Spicy or medium
13,90 €


32. Vegetable noodle
(Quick noodles, chicken, red onion. Broccoli, chili sauce) Sauce: Spicy or medium
13,90 €


33. Taj Deen special noodles
Egg noodles, chicken, zucchini, mushroom, capsicum, chili sauce) Sauce: Spicy or medium
13,90 €


34. Vegetable wok
(Tofu, egg noodles, capsicum, red onion, zucchini, sweet chili sauce) Sauce: Spicy or medium
13,90 €


35. Taj deen adventure noodle
(Egg noodle, chicken, mushroom, bamboo, red onion, sweet chilli sauce Sauce: Spicy or medium
13,90 €


36. Tofu palace of noodle
(rice noodle, tofu, bamboo, mushroom, sweet corn with sweet chilli sauce) Sauce: Spicy or medium
13,90 €


37. Japanese flavour noodles
(Udon noodles, chicken and shrimp, zucchini, red onion, bamboo, chili sauce) Sauce: Spicy or medium
13,90 €


38. Chicken noodles
(Egg noodles, chicken broccoli, capsicum, red onion with spiced sauce ) Sauce: Spicy or medium
14,90 €


39. Rice Bowl with chicken
(Plain rice , chicken , broccoli, capsicum, red onion, chilli sauce ) Sauce: Spicy or medium
15,90 €


40. Shrimp bowl
(Plain rice, shrimp, zucchini , mushroom , Chinese cabbage sweet chili sauce ) Sauce: Spicy or medium
15,90 €


41. Vegetable bowl
(Plain rice, tofu, zucchini , capsicum, mushroom sweet chili sauce ) Sauce: Spicy or medium
15,90 €



MO:MO
Momo are made by hand, with a filling. The filling iscarefully wrapped in a thin dough wrapper. Momo are loved for their delicate texture, flavorful fillings, and unique blend of spices that give them a distinct taste. Protien : Tofu/ Paneer (cheese)


42. Steam Momo (10 Pieces)
(Served with french fry, tomato and sesame sauce.) Choose option : Chicken / Veg / Lamb Coke / Coke zero
13,90 €


43. Soup Momo ( 10 Pieces)
(Served with spicy dipping sauce (including peanut made with tomatoes, garlic, chilies and sesame.) Choose option : Chicken / Veg / Lamb Coke / Coke zero
15,90 €


44. Chilly momo ( 10 Pieces)
(Garnished with a Symphony of Paprika, Red Onion, and Fresh Chili Pieces.) Choose option : Chicken / Veg / Lamb Coke / Coke zero
15,90 €


45. Fry Momo ( 10 Pieces)
(Fry in hot oil and come with dippy tomatoo and sesame sauce ) Choose option : Chicken / Veg / Lamb Coke / Coke zero
15,90 €



Gyoza



46. Steamed Gyoza (10 pieces)
Served with tomato and sesame sauce Choose filling Veg Chicken
12,90 €


47. Jhol Gyoza (10 Pieces)
Served with spicy dipping sauce made with tomatoes, garlic, chilies, and sesame Choose filling Veg Chicken
13,90 €



Biryani & Shawarma



48. Chicken dum Biryani
(Chicken, basmati rice, yogurt, ginger-garlic paste,spices (turmeric, chili, garam masala), herbs (mint, coriander), fried onions, saffron, lemon juice, ghee, whole spices.)
15,90 €


49. Beef Biryani
15,90 €


50. Chicken + sweet Biryani
15,90 €


51. Chicken shawarma
9 €


52. Beef Shawarma
15,90 €



Sweets



53. Dahi Bhaly Individual
7 €


54. Russ Mallai Individual
7 €


55. Kheer Individual
7 €


56. Faluda Individual
8 €


57. Samosa Individual
2 €


58. Samosa Chat Individual
(Chickpeah pie with onion, chickpes, yogurt and spices)
7 €


59. Pastry Individual
4 €



Sweets by Weight (Price based on weight)
The final price will be calculated based on the weight of the sweets.


60. Angeler Pak the Kilo
( 250g = 4€ / 500g = 8€ / 1kg = 13€ ) (The final price of the product will be formed when weighing)
4 €


61. Manpasand the Kilo
(250g = 4€ / 500g = 8€ / 1kg = 15€ ) The final price of the product will be formed when weighing.
4 €


62. Khajor Halwa the Kilo
(250g = 5€ / 500g = 8€ / 1kg = 15€ ) The final price of the product will be formed when weighing.
5 €


63. Orange Apple Halwa the Kilo
(250g = 5€ / 500g = 8€ / 1kg = 15€ ) The final price of the product will be formed when weighing.
5 €


64. Cherry Halwa the Kilo
(250g = 5€ / 500g = 8€ / 1kg = 15€ ) The final price of the product will be formed when weighing.
5 €


65. Muti Pak the Kilo
(250g = 5€ / 500g = 8€ / 1kg = 15€ ) The final price of the product will be formed when weighing.
5 €


66. Sandais the Kilo
(250g = 5€ / 500g = 10€ / 1kg = 15€ ) The final price of the product will be formed when weighing.
5 €


67. Original Khoya Barfi
( 250g = 6.25€ / 500g = 12.5€ / 1kg = 25€ ) The final price of the product will be formed when weighing.
6,25 €


68. Multani Sauham Halwa the Kilo
(250g = 5€ / 500g = 10€ / 1kg = 15€ ) The final price of the product will be formed when weighing.
5 €


69. Milk Maisu the Kilo
( 250g = 5€ / 500g = 8€ / 1kg = 15€ ) The final price of the product will be formed when weighing.
5 €


70. Tuti Fruiti Halwa the Kilo
( 250g = 5€ / 500g = 8€ / 1kg = 15€ ) The final price of the product will be formed when weighing.
5 €


71. Gajjar Barfi the Kilo
( 250g = 5€ / 500g = 10€ / 1kg = 20€ ) The final price of the product will be formed when weighing.
5 €


72. Amrati the Kilo
( 250g = 5€ / 500g = 8€ / 1kg = 15€ ) The final price of the product will be formed when weighing.
3 €


73. Cake Russ the Kilo
( 250g = 5€ / 500g = 8€ / 1kg = 15€ ) The final price of the product will be formed when weighing.
3 €


74. Jalebi
( 250g = 3.75€ / 500g = 7.5€ / 1kg = 15€ ) The final price of the product will be formed when weighing.
3,75 €


75. Gol Gapi the Kilo
Popular (12 Piecs of potalo ,onion, ramid sasuce )
7,50 €


76. Kaju Katli
( 250g = 5€ / 500g = 10€ / 1kg = 15€ ) The final price of the product will be formed when weighing.
5 €


77. Chocolate Berfi
( 250g = 5€ / 500g = 10€ / 1kg = 20€ ) The final price of the product will be formed when weighing.
5 €


78. Muti Choor Laddu
( 250g = 5€ / 500g = 10€ / 1kg = 15€ ) The final price of the product will be formed when weighing.
5 €


79. Baisan Pala Patisa the Kilo
( 250g = 5€ / 500g = 10€ / 1kg = 15€ ) The final price of the product will be formed when weighing.
5 €


80. Patisa Roll the Kilo
( 250g = 3€ / 500g = 6€ / 1kg = 9€ ) The final price of the product will be formed when weighing.
3 €


81. Milki Ladu the Kilo
( 250g = 14€ / 500g = 18€ / 1kg = 24€ ) The final price of the product will be formed when weighing.
14 €


82. Pineapple the Kilo
( 250g = 5€ / 500g = 10€ / 1kg = 15€ ) The final price of the product will be formed when weighing.
5 €


83. Sada Berfi
( 250g = 5€ / 500g = 10€ / 1kg = 20€ ) The final price of the product will be formed when weighing.
5 €


84. Ras gulla
( 250g = 5€ / 500g = 10€ / 1kg = 15€ ) The final price of the product will be formed when weighing.
6 €


85. Taj deen special Halwa the Kilo
( 250g = 6€ / 500g = 12€ / 1kg = 18€ ) The final price of the product will be formed when weighing.
6 €



Asian Fusion
All Asian Fusion dishes include your choice of one naan: Till Naan, Sada Naan, Roghni Naan, Garlic Naan, or Kalonji Naan. Additionally, select one beverage: Coke or Coke Zero.


86. Chicken Achari karahi
Raespi Salt Red chilli Chilli falakes Achar Sphere ball Oil Tomato Draw Coriander Nigella seeds ......... Namaak Lal mirch Dadar mirch Kelwanji Tomato Achar Gola mirch Dhaniya sokha Oil All Asian Fusion dishes include your choice of one naan: Till Naan, Sada Naan, Roghni Naan, Garlic Naan, or Kalonji Naan. Additionally, select one beverage: Coke or Coke Zero.
19,90 €
86. Chicken Achari karahi


87. Chicken white karahi
Recipe Salt White mirch Black paper Sphere ball Draw Coriander Careem Oil Onain Milk ....... Kali mirch Namak Sokha daniya White mirch Careem Gola mirch Milk Piyaaz Oil All Asian Fusion dishes include your choice of one naan: Till Naan, Sada Naan, Roghni Naan, Garlic Naan, or Kalonji Naan. Additionally, select one beverage: Coke or Coke Zero.
19,90 €
87. Chicken white karahi


88. Chicken shanwari karahi
Chicken shanwari karahi ..recipe Salt Black paper Oil Tomato ...... Namak Kali mirch Oil Tomato All Asian Fusion dishes include your choice of one naan: Till Naan, Sada Naan, Roghni Naan, Garlic Naan, or Kalonji Naan. Additionally, select one beverage: Coke or Coke Zero.
19,90 €
88. Chicken shanwari karahi



Drinks/Juomat



Coke
0,33l
3 €

0,5l
4,50 €


Coke Zero
0,33l
3 €

0,5l
4,50 €


Jaffa
0,33l
3 €

0,5l
4,50 €


Mango Lassi
5 €


Mango Milkshake
5 €

ADDRESS

 

Harakantie 06 Espoo

CONTACT

+358 40 323 6275
tajdeenbakery@gmail.com

 

HOURS

 

OPEN DAILY

10:30 - 22:00

©2024 by Taj deen Bakery. 

Rightful owner of content on the website: Taj Deen Bakery

Rightful owner of images used on the site: Keshav Oli

copyright issue should be discussed with the image owner as the site owner is not

responsible for it = tajdeenbakery@gmail.com

  • Facebook
  • Twitter
  • Instagram
bottom of page